Blog

Chaty a chalupy k pronajmutí, pronájem chat a chalup

Levandule lékařská fialová průměr květináče cca 23 cm Lavandula nakoupit u OBI

Levandule – její druhy a účinky na naše zdraví + TIPY na její využití

Petra Lyžičiarová Téma 11. března 2020 0

Levandule
 • Domů / Zahrada / Květiny / Levandule – její druhy a účinky na naše zdraví + TIPY na její využití

Levandule patří k bezpochyby k nejoblíbenějším bylinkám. Má svou charakteristickou vůni a kromě toho, že vám zkrášlí vaši zahrádku, pokud si nasadíte levanduli lékařskou, pomůže vám s více zdravotními problémy.

Pokud vás tato rostlinka zajímá a chcete se dozvědět více o tom, jaké druhy vlastně existují, a jaké má účinky a využití, přečtěte si náš článek. Najdete v něm i skvělé tipy na levandulové recepty.

Levandule – navigace v článku

Levandule

KDE SE VZALA LEVANDULE?

Levandule provází lidstvo již několik tisíc let a využívali ji již staří Egypťané, kteří používali tuto rostlinku nejen v kosmetice a při výrobě parfémů, ale i při balzamování mrtvých. Původ má v oblasti Středomoří, Středního Východu a Indie. Hojně ji používali i staří Řekové a ti ji nazývali Nardus podle syrského města Naarda. Zajímavostí je, že právě v Řecku patřila k posvátným bylinám.

LEVANDULE V ŘÍMĚ

Název, jakým je tato rostlinka dnes nazývána – tedy levandule, pochází z latinského slova lavare, což znamená mýt se. Právě Římané používali levanduli na voňavé lázně a její aroma využívali i v posteli a levandulovou esenci aplikovali na tělo, vlasy i oblečení. No a také ji využívali pro její léčivé vlastnosti, přičemž patřily k prvním objevitelem její zdravotních účinků. V Římě se začala levandule využívat například i na osvěžování oblečení, používali ji při bolestech hlavy, problémech s trávením, ale i při kožních problémech a využívali i její protizánětlivé a hmyz odpuzující účinky.

ZNOVUZROZENÍ V ANGLII

Během středověkých časů se utáhlo pěstování levandule hlavně za zdi klášterů, přičemž jakési znovuzrození této bylinky přišlo až v Anglii za vlády Tudorovců, kdy se například začal nábytek natírat směsí levandule a včelího vosku. Za vlády Anglické královny Alžběty I. se levandule pěstovala ve velkém v blízkosti prádelen, no a údajně ji i samotná královna používala při bolestech hlavy a také prý používala levandulový parfém. Později se tato bylina začala přidávat do mýdel.historie levandule

Používání levandule má bohatou historii

RENESANCE V PRAVÉM SMYSLU SLOVA

V 16. století se ve Francii levandule využívala ve velké míře na boj s různými infekcemi a údajně ji výrobci rukaviček používali na navonění rukaviček, což mělo sloužit jako prevence proti nákaze cholerou. Později, v 17. století se začalo o jejích účincích podrobně psát v různých herbářích a bylinkáři jí věnovali velkou pozornost. Během období velké morové nákazy lidé věřili, že je před mořem může levandule ochránit, a tak se z ní stala drahá komodita.

MILOVALA JI I KRÁLOVNA VIKTORIE

Královna Viktorie vůni levandule údajně zbožňovala a v oblibě ji měli i její dvorní dámy. Ze sušené levandule se vyráběly sáčky, které se používaly do skříní, ale používala se také na mytí stěn a nábytku. Kromě toho našla levandule využití jako repelent, parfém, přidávala se do mýdla a využívala se i jako domácí medicína. Právě během Viktoriánského období v Londýnském předměstí Mitcham začal ve velkém produkovat levandulový olej a anglické výrobky z levandule se staly známé po celém světě.Využití levandule

Využití je různé

OBLÍBENÁ I V MODERNÍ ÉŘE

Rostlinka s charakteristickými fialovými kvítky se oblibě těší dodnes. Jeden ze zakladatelů moderní aromaterapie Rene Gattefosse prokázal, že levandule je skutečně léčivá a protizánětlivá. Během práce v laboratoři se popálil na hlavě a na popáleniny používal pouze olej z levandule. Rána se mu rychle zahojila, nevznikla žádná infekce a dokonce mu ani nezůstaly jizvy. A tak našla levandule své využití i během první světové války, kdy ji používali na léčivé obklady na rány vojáků.

Dnes se levandule využívá hlavně při problémech s nespavostí, depresemi, úzkostmi a stresem. Také se používá při bolestech hlavy, únavě a vyčerpání. K tomu, jaké různé má levandule využití se však v našem článku ještě dostaneme.

DRUHY LEVANDULE

Z historie přejděme trošku k botanice a podívejme se na levanduli z trošku odbornějšího pohledu. Levandule je rod rostlin, které patří do čeledi Hluchavkovitých, přičemž u nás se nejčastěji setkáte s druhem Lavandula Angustifolia, tedy s levandulí lékařskou. Druhů je několik desítek, přičemž ne každá z nich má typické fialové květy, ale najdete i růžové či bílé levandule. Co se týče vzrůstu, jde o polokríky, které jsou vysoké 40 až 70 cm. Pojďme se detailněji podívat na nejčastěji se vyskytující druhy této voňavé bylinky.

LAVANDULA ANGUSTIFOLIA (LEVANDULE ÚZKOLISTÁ)

Známá je také jako levandule lékařská či Anglická, ačkoli její domovem je Středomoří. Barva květů je různá – mohou být tmavomodré, fialové, purpurové, i růžové či bílé. Její vůně je velmi pronikavá a s oblibou si ji lidé vysazují do květinových i bylinkových záhonů. Má dekorační funkci, ale zároveň odpuzuje hmyz a má své využití i na různé zdravotní problémy.levandule lékařská

levandule lékařská

LAVANDULA DANTE (FRANCOUZSKÁ LEVANDULE)

Přestože se tento druh levandule nazývá Francouzská, svůj původ má ve Španělsku. Její listy jsou šedozelené a mají vroubkované okraje. Její vůně ve srovnání s levandulí lékařskou není tak výrazná, a tak se využívá více než okrasná rostlina.Francouzská levandule

Francouzská levandule

LAVANDULA STOECHAS (ŠPANĚLSKÁ LEVANDULE)

Tento typ levandule je také spíše vhodný pro okrasné využití, přičemž výrazně voňavé květy jsou uloženy na vrcholu stonku a připomínají ananas.

španělská levandule

VYUŽITÍ LEVANDULE

Léčivou rostlinu, která má takové široké využití a těší se takové velké oblibě jako právě levandule, bychom asi hledali jen těžko. Můžete ji totiž využít v kuchyni, ale i pro farmaceutické účely, případně ji můžete použít k provonění šatníku či skříně. 

LEVANDULE V KUCHYNI

Sladká a příjemná vůně dělá z levandule oblíbenou kuchyňskou bylinku, která je vhodná například na ozvláštnění omáček, salátů, ale i těstovin, dresinků, ale především se výborné hodí k různým dezertům.  Vysušené květy levandule jsou také vhodné i jako dekorace zákusků a dortíků, no a výborně ladí s čokoládovými dezerty. Zajímavé je použití květů levandule na okořenění sklenice se šampaňským.levandulový dezert

Levandule se výborně hodí k sladkým dezertům

Levandulový cukr

Zajímavým tipem je výroba levandulového cukru. Postup spočívá v tom, že květy levandule dáte na 2 týdny do nádoby s cukrem. Během této doby se z ní uvolní esenciální oleje a aromata, které cukr nádherně provoní.levandulový čaj

Levandulový čaj se postará o klidný spánek

Levandulový čaj

Levandulový čaj je chutný a voňavý a navíc má zklidňující účinky. 1 lžičku sušené či čerstvé levandule zalijte horkou vodou a louhujte 10 minut. Pomůže i při bolestech hlavy či bolestivé menstruaci.

Levandulový sirup

Na výrobu levandulového sirupu budete potřebovat 500 g větviček, které opláchnete a dáte do hrnce s asi litrem vody. Následně přidejte 3 celé skořice a stejný počet pokrájených citronů. Přiveďte k varu a vařte asi 15 minut. Následně nechte louhovat 24 hodin a potom sceďte. Přidejte za stálého míchání kilo třtinového cukru a vařte do požadované hustoty. Připraven sirup nalijte do umytých skleněných lahví. Můžete jej použít na ochucení dezertů i čaje.

FARMACEUTICKÉ VYUŽITÍ

Nejvhodnější jsou pro farmaceutické použití květy, které nasbíráte od poloviny června do srpna. Z jednotlivých rostlin prsty stáhněte pupeny kvítků, ale můžete také odstřihnout celé kvetonosné stopky i nať. Vhodný je poměr květů a natě 5:1. Pokud si chcete levanduli nasušit, ideální je teplota 35 stupňů.

Vysušenou levanduli můžete využít různé:

 • čaj / zápar – 1,5 g sušené levandule zalijte horkou vodou a louhujte 5 až 10 minut
 • zápar na venkovní použití – 12 g květu zalijte litrem vroucí vody a přidejte do uklidňujícího koupele, který pomůže proti stresu i revmatu
 • inhalace – zápar připravíte stejně, jako při venkovním použití. Napařování pomůže při chřipce, angíně i zánětu průdušek.
 • odvar na kloktání při problémech v ústní dutině – připravte si silný výluh tak, že 3 g sušené levandule zalijete horkou vodou a budete louhovat 5 až 10 minut

Levandulový olej si můžete vyrobit i doma

Levandulový olej má velmi široké využití a lze jej použít například při revmatismu, ale i vykloubeninách, vymknutí či úrazech, ale i natržených svalech, zánětech nervů, ale i při migréně a bolestech hlavy, či na uvolnění po náročném a stresujícím dni.

Pokud si chcete levandulový olej vyrobit doma, máme pro vás jednoduchý tip, jak na to:

Sušené květiny levandule dejte do uzavíratelného skleněného poháru a zalijte je olivovým nebo jiným neutrálním olejem. Protřepejte a položte pohár na slunné místo, kde ho necháte alespoň 6 týdnů. Pak už jen přeceďte přes gázu a levandulový olej je připraven k použití. (zdroj)

Z levandule se vyrábějí i různé tinktury na vnější a vnitřní použití a velmi oblíbený je i esenciální olej, který se může aplikovat přímo na pokožku a výborně působí při bolestech hlavy. Samozřejmě, využívá se i v rámci aromaterapie.

DALŠÍ VYUŽITÍ

Jak jsme již zmínili vícekrát, levandule je výborným odpuzovačem hmyzu. Pokud nechcete, aby se do vašeho šatníku dostaly moly, doporučujeme do něj pověsit si sáček se sušenou levandulí.

Vhodné je také potřít si zápěstí a krk čistým esenciálním olejem z levandule během pobytu v přírodě. Vyhnete se tak obtížnému hmyzu. Sáček se sušenou levandulí si také můžete uložit pod polštář, bude se vám lépe usínat.

ÚČINKY LEVANDULE

Tato léčivá rostlina obsahuje třísloviny, silice a terpeny a má využití při mnoha zdravotních potížích, ale stejně dobře se využívá i pro kosmetické účely. Podívejme se tedy, při jakých zdravotních problémech můžete sáhnout po levanduli a na co všechno příznivě ovlivňuje:

 • na uklidnění
 • při migréně
 • bolestech hlavy
 • snižuje pocit úzkosti, nervozity, napětí
 • při depresi
 • podpůrná léčba při angíně i chřipce
 • podporuje hojení popálenin
 • pomáhá při ekzémech, vyrážkách, lupénce
 • na masáže
 • má protizánětlivé účinky
 • regeneruje pokožku i po spálení sluncem
 • zmírňuje alergické reakce
 • podpůrná léčba při nespavosti
 • podporuje trávení
 • při plynatosti, zácpě
 • na problémy v ústní dutině
 • revma, dna
 • regeneruje pleť

Vhodným prostředkem k odstranění nervozity a napětí je levandulový koupel. Ten pomůže i při nespavosti, ale i kožních onemocněních, ale stejně je vhodný i při revmatismu a dně či bolestech kloubů. Koupel si můžete připravit například ze silného výluhu, ale i z levandulové soli, kterou si snadno vyrobíte doma.

Budete potřebovat pouze hrubozrnnou sůl a čerstvé levandulové květiny. Do skleněné nádoby jejich střídavě navrstvíme a necháte měsíc odstát. Pak můžete používat na příjemný koupel.

Levandule lékařská

Levandule pochází ze západního Středomoří. Je to oblíbená bylinka pro svou dlouhotrvající vůni i po usušení a také pro své léčivé účiny i schopnosti odpuzovat hmyz.

IMG_2003

Pěstování levandule

Je to vytrvalý polokeř dorůstající při kvetení až do výšky 80 cm. Kvete od června do srpna. Vyžaduje sušší a slunné stanoviště. V České republice v teplých místech zplaňuje.

Levanduli lze vypěstovat ze semínek – ideální doba setí je únor až březen. Sejeme do truhlíků a dbáme, aby byl substrát neustále vlhký a teplota alespoň 20 °C. Semínka na substrát jen vysejeme a mírně zatlačíme, ale neposypáváme další hlínou! Semínka klíčí za týden až čtrnáct dní. Jakmile vyrostou alespoň do velikosti 10 cm, můžeme je sázet ven do půdy do vzdálenosti 25-30 cm od sebe. Pokud chceme mít z levandule živý plůtek, můžeme je vysazovat i blíže u sebe.

Levanduli je možné pěstovat také v nádobách v bytě, na balkoně nebo terase, tak jako mnoho dalších bylinek – klikněte zde >>>.

Množení levandule

Existují minimálně dva způsoby jak množit levanduli:

Hřížením – ze 3-4 leté levandule ohneme pár větviček k zemi a přihrneme hlínou tak, aby vrcholky zůstávaly nad povrchem půdy. Provádíme to na podzim po ostříhání květů. Na jaře větvičky odhrabeme. Měly by mít už vytvořené kořínky, tak je ostřihneme od a zasadíme již samostatně.

Řízkováním – pomocí polodřevitých řízků dlouhých 8-10 cm v dubnu – zapíchneme je do půdy asi 5 cm hluboko dbáme na to, aby půda byla neustále vlhká. Do podzimu vytvoří kořínky.

Při pěstování levandule ze semínek nebo i při množení řízky či hřížením rostlinky kvetou až v příštím roce po vysazení na záhon.

Stříhání levandule

Aby jsme podpořili bohaté kvetení levandule a docílili pěkného hustého keříku, sestříháváme levanduli již od mladé rostllinky. Levandule se stříhá na jaře nebo už na podzim.

Stříháme levanduli tak, aby na odstřižených místech zůstaly ještě lístečky, nikdy nestříháme do dřeva. Po odkvětu odstraňujeme květní stvoly (srpen).https://youtube.com/watch?v=CtUSB2Cg8N4%3Ffeature%3Doembed

Použití levandule v kuchyni

Levandulové květy se používají do voňavých džemů a vyrábí se z nich levandulový ocet. Je možné vyrobit si k pečení i levandulový cukr! Několik sušených levandulových květů vložíme přibližně na týden do pískového cukru ve sklenici. Levandule cukru dodá jemnou sladkou vůni. Pokud do cukru vložíme rozmělněné čerstvé květy, levandulová chuť bude výraznější. – Takovýto cukr se používá při pečení a do dezertů.

Levandulová zmrzlina – zkuste! Je velmi lahodná. Přidejte levanduli do čokoládové zmrzliny nebo čokoládové pěny.

Nasekané květy levandule přidáváme do rýže, do jehněčího a králičího masa, můžou být součástí marinád. Dobře se kombinuje s majoránkou, dobromyslí, petrželkou, rozmarýnem, saturejkou a tymiánem.

Účinky levandule

Levandulová silice je po chemické stránce velmi složitá – skládá se z více než 150 látek. Při vtírání do pokožky se velmi rychle vstřebává a v krvi ji lze zjistit již za 5 minut!

310eu

Již od dávných dob byla levandule užívána na podporu trávení, spaní, k uklidnění při úzkoztech a depresích. Pro svou schopnost zlepšit náladu byla levanule považována za antidepresivum.

 • Úzkostné stavy – mnohé studie prokazují, že levandulový olej má tišící a protikřečové účinky a zvyšuje i účinek jiných sedativ. Dokonce bylo zjištěno, že některé vůně, mezi něž patří i vůně levandule, zvyšují určitý druh mozkových vibrací, které jsou spojeny s relaxací. Proto pomáhá při léčbě neklidu a úzkostných stavů.
 • Nespavost – levandulová vůně má srovnatelné účinky jako léky na spaní! Dokonce spánek i více prohlubuje a tím je spánek i kvalitnější. Vyrobte si plátěný polštářek ze sušených levandulových květů!
 • Poranění – levandulový olej má účinky proti mikrobům – má desinfekční účinek na rány a podporuje jejich hojení. Použít lze i levandulový nálev na obklad a omývání.
 • Potíže s trávením – uvolňuje hladké svalstvo trávicího ústrojí, podoruje tvorbu žluči, tím zlepšuje trávení tuků. Působí i proti nadýmání.
 • Repelent proti hmyzu – již naše babičky používaly levanduli na odpuzování molů.

Nálev z levandulových květů

1-3 malé lžičky levandulových květu na jeden šálek vroucí vody. Nechte 10 minut odstát a sceďte. Doporučená denní dávka je 3 šálky denně.

Na co si dát pozor

Když budete užívat levandulovou silici přímo na kůži a všimnete si podráždění nebo vyrážky, přestaňte ji používat. Pokud požijete několik kapek silice – nemělo by se nic stát, ovšem lžička by už je jedovatá, silice jsou koncentrované!

Víte, proč a jak krásná levandule pomáhá léčit tělo i duši?

14.6.2018

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia), jedna z nejkrásnějších a nejvoňavějších bylin vůbec, pomáhá léčit tělo i duši. Víte proč a jak? My vám to prozradíme a ještě přidáme recept na domácí levandulový olej! S touhle léčivkou se u nás ve volné přírodě jen tak nesetkáte, tak si ji musíte vypěstovat. Kromě toho, že vás bude těšit celé léto svou voňavou krásou, budete mít na dosah ruky skvělou léčivou bylinku.

Rozhodli jste se, že bez vlastní levandule už nikdy nebudete? Tak neváhejte a pusťte se do jejího pěstování na zahradě na záhonu nebo v nádobách na balkoně.

Levandule lékařská: jak se pěstuje

Mýdlová koule s levandulí: Voňavá dekorace do koupelnyČÍST ČLÁNEK

Vytrvalý polokeř 30 až 60 cm vysoký se silně rozvětveným stonkem pochází z východního Středomoří. Potřebuje slunné stanoviště a lehčí, nejlépe písčitou, propustnou půdu a dobré odvodnění. Levanduli se daří na vápenitých půdách, chcete-li tedy rostlinkám dopřát něco navíc, přihnojte je vápenatými hnojivy. Pokud hnojení vynecháte, rostliny si poradí samy. Mladé levandule zalévejte pravidelně, starším přiměřená zálivka prospěje, ale obejdou se bez ní. Levandule je potřeba pravidelně sestřihávat, a platí to i pro mladé rostlinky. Poprvé rostliny zastřihněte na jaře, podruhé po odkvětu, to je zhruba začátkem srpna. Po odkvětu rostlinku o jednu třetinu zkraťte, aby se dále rozrůstala. Levandule vždy zastřihujte tak, aby na odstřižených místech zůstaly ještě lístečky, nikdy ne do dřeva. Odstřižené části můžete použít jako řízky nebo větší trsy můžete množit dělením. První dva roky roste levandule dost pomalu, pěkných a košatých rostlin se dočkáte čtvrtým rokem.

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia): rostliny na záhoně je potřeba pravidelně sestřihávat
Levandule lékařská (Lavandula angustifolia): rostliny na záhoně je potřeba pravidelně sestřihávat (Zdroj: istock.com)

Levandule lékařská: kdy a jak se sbírá a suší 

Sbírají a používají se především květy (ale stejně aromatické jsou i listy), které rozkvétají v červnu až červenci. Nejvhodnější doba pro jejich sběr je za suchého slunečného počasí, kdy ale ještě nejsou všechna poupata plně rozvinutá. Na domácí sušení řežte nebo stříhejte celou nať s delšími stonky po svazcích. Vyvázané svazečky sušte zavěšené na suchém teplém místě. Usušenou levanduli si dejte do skříně, kde účinně ochrání oděvy proti molům. Správně usušené levandulové květy jsou jasně fialovomodré, příjemně kořenně voní a nahořkle chutnají.

Levandule lékařská: nejvhodnější doba pro sběr je za suchého slunečného počasí
Levandule lékařská: nejvhodnější doba pro sběr je za suchého slunečného počasí (Zdroj: istock.com)

Levandule lékařská: proč a jak pomáhá léčit

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) obsahuje mj. silice, kumariny, flavonoidy a kyselinu rozmarýnovou, která je známá pro své protizánětlivé, protivirové a antiseptické účinky. Má také vysoký obsah tříslovin a terpenů, které působí antibakteriálně. Levandule má také mírně sedativní účinek, proto ji můžete vyzkoušet při nespavosti, nervozitě, splínu i stresu – klasikou je levandulový polštářek pro lepší spánek, kdy stačí malý polštář naplnit sušenou levandulí a dát do postele. Vlažný levandulový nálev zmírňuje svalové křeče a příznivě působí při revmatických onemocněních. Pomáhá při bolestivé menstruaci a bolestech hlavy, nechutenství a podrážděném žaludku. Zevně se levandule využívá při revmatických potížích a dně, pro zlepšení prokrvení, urychluje hojení ran a zabraňuje tvorbě jizev, blahodárně působí na nejrůznější kožní problémy a v neposlední dokáže ulevit od svědivých štípanců a kousanců od hmyzu. Na přípravu nálevu potřebujete 2 lžičky sušených nebo 3 lžičky čerstvých levandulových květů, které zalijte 250–300 ml vroucí vody. Nechte 5–7 minut vyluhovat. Pak sceďte a vlažný popíjejte po doušcích třikrát denně po jídle. Na koupele nebo obklady udělejte nálev z 6–8 lžic levandule a 1 litru vody, postup je stejný.

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia): vlažný levandulový nálev mj. zmírňuje svalové křeče
Levandule lékařská (Lavandula angustifolia): vlažný levandulový nálev mj. zmírňuje svalové křeče (Zdroj: istock.com)

Prima tip: domácí levandulový olej

Snítky rozkvetlé levandule (nebo sušené květy) vložte do sklenice a zalijte teplým olivovým olejem (musí být celé ponořené), uzavřete a dejte na chladné a tmavé místo. Nechte zhruba 4 týdny stát, každý den dobře protřepejte. Po měsíci sklenici otevřete, sceďte a levanduli ještě do oleje důkladně vymačkejte. Uskladněte v uzavíratelné skleněné lahvičce na tmavém a chladném místě. Léčivý levandulový olej regeneruje pokožku po opalování, uklidňuje svalové a nervové napětí. Pomáhá hojit popáleniny a drobná poranění. Má protizánětlivé účinky a používá se i při léčbě ekzémů a plísní. 

Levandule – její druhy a účinky na naše zdraví + TIPY na její využití

Petra Lyžičiarová Téma 11. března 2020 0

 • Domů / Zahrada / Květiny / Levandule – její druhy a účinky na naše zdraví + TIPY na její využití

Levandule patří k bezpochyby k nejoblíbenějším bylinkám. Má svou charakteristickou vůni a kromě toho, že vám zkrášlí vaši zahrádku, pokud si nasadíte levanduli lékařskou, pomůže vám s více zdravotními problémy.

Pokud vás tato rostlinka zajímá a chcete se dozvědět více o tom, jaké druhy vlastně existují, a jaké má účinky a využití, přečtěte si náš článek. Najdete v něm i skvělé tipy na levandulové recepty.

Levandule – navigace v článku

Levandule

KDE SE VZALA LEVANDULE?

Levandule provází lidstvo již několik tisíc let a využívali ji již staří Egypťané, kteří používali tuto rostlinku nejen v kosmetice a při výrobě parfémů, ale i při balzamování mrtvých. Původ má v oblasti Středomoří, Středního Východu a Indie. Hojně ji používali i staří Řekové a ti ji nazývali Nardus podle syrského města Naarda. Zajímavostí je, že právě v Řecku patřila k posvátným bylinám.

LEVANDULE V ŘÍMĚ

Název, jakým je tato rostlinka dnes nazývána – tedy levandule, pochází z latinského slova lavare, což znamená mýt se. Právě Římané používali levanduli na voňavé lázně a její aroma využívali i v posteli a levandulovou esenci aplikovali na tělo, vlasy i oblečení. No a také ji využívali pro její léčivé vlastnosti, přičemž patřily k prvním objevitelem její zdravotních účinků. V Římě se začala levandule využívat například i na osvěžování oblečení, používali ji při bolestech hlavy, problémech s trávením, ale i při kožních problémech a využívali i její protizánětlivé a hmyz odpuzující účinky.

ZNOVUZROZENÍ V ANGLII

Během středověkých časů se utáhlo pěstování levandule hlavně za zdi klášterů, přičemž jakési znovuzrození této bylinky přišlo až v Anglii za vlády Tudorovců, kdy se například začal nábytek natírat směsí levandule a včelího vosku. Za vlády Anglické královny Alžběty I. se levandule pěstovala ve velkém v blízkosti prádelen, no a údajně ji i samotná královna používala při bolestech hlavy a také prý používala levandulový parfém. Později se tato bylina začala přidávat do mýdel.historie levandule

Používání levandule má bohatou historii

RENESANCE V PRAVÉM SMYSLU SLOVA

V 16. století se ve Francii levandule využívala ve velké míře na boj s různými infekcemi a údajně ji výrobci rukaviček používali na navonění rukaviček, což mělo sloužit jako prevence proti nákaze cholerou. Později, v 17. století se začalo o jejích účincích podrobně psát v různých herbářích a bylinkáři jí věnovali velkou pozornost. Během období velké morové nákazy lidé věřili, že je před mořem může levandule ochránit, a tak se z ní stala drahá komodita.

MILOVALA JI I KRÁLOVNA VIKTORIE

Královna Viktorie vůni levandule údajně zbožňovala a v oblibě ji měli i její dvorní dámy. Ze sušené levandule se vyráběly sáčky, které se používaly do skříní, ale používala se také na mytí stěn a nábytku. Kromě toho našla levandule využití jako repelent, parfém, přidávala se do mýdla a využívala se i jako domácí medicína. Právě během Viktoriánského období v Londýnském předměstí Mitcham začal ve velkém produkovat levandulový olej a anglické výrobky z levandule se staly známé po celém světě.Využití levandule

Využití je různé

OBLÍBENÁ I V MODERNÍ ÉŘE

Rostlinka s charakteristickými fialovými kvítky se oblibě těší dodnes. Jeden ze zakladatelů moderní aromaterapie Rene Gattefosse prokázal, že levandule je skutečně léčivá a protizánětlivá. Během práce v laboratoři se popálil na hlavě a na popáleniny používal pouze olej z levandule. Rána se mu rychle zahojila, nevznikla žádná infekce a dokonce mu ani nezůstaly jizvy. A tak našla levandule své využití i během první světové války, kdy ji používali na léčivé obklady na rány vojáků.

Dnes se levandule využívá hlavně při problémech s nespavostí, depresemi, úzkostmi a stresem. Také se používá při bolestech hlavy, únavě a vyčerpání. K tomu, jaké různé má levandule využití se však v našem článku ještě dostaneme.

DRUHY LEVANDULE

Z historie přejděme trošku k botanice a podívejme se na levanduli z trošku odbornějšího pohledu. Levandule je rod rostlin, které patří do čeledi Hluchavkovitých, přičemž u nás se nejčastěji setkáte s druhem Lavandula Angustifolia, tedy s levandulí lékařskou. Druhů je několik desítek, přičemž ne každá z nich má typické fialové květy, ale najdete i růžové či bílé levandule. Co se týče vzrůstu, jde o polokríky, které jsou vysoké 40 až 70 cm. Pojďme se detailněji podívat na nejčastěji se vyskytující druhy této voňavé bylinky.

LAVANDULA ANGUSTIFOLIA (LEVANDULE ÚZKOLISTÁ)

Známá je také jako levandule lékařská či Anglická, ačkoli její domovem je Středomoří. Barva květů je různá – mohou být tmavomodré, fialové, purpurové, i růžové či bílé. Její vůně je velmi pronikavá a s oblibou si ji lidé vysazují do květinových i bylinkových záhonů. Má dekorační funkci, ale zároveň odpuzuje hmyz a má své využití i na různé zdravotní problémy.levandule lékařská

levandule lékařská

LAVANDULA DANTE (FRANCOUZSKÁ LEVANDULE)

Přestože se tento druh levandule nazývá Francouzská, svůj původ má ve Španělsku. Její listy jsou šedozelené a mají vroubkované okraje. Její vůně ve srovnání s levandulí lékařskou není tak výrazná, a tak se využívá více než okrasná rostlina.Francouzská levandule

Francouzská levandule

LAVANDULA STOECHAS (ŠPANĚLSKÁ LEVANDULE)

Tento typ levandule je také spíše vhodný pro okrasné využití, přičemž výrazně voňavé květy jsou uloženy na vrcholu stonku a připomínají ananas.

španělská levandule

VYUŽITÍ LEVANDULE

Léčivou rostlinu, která má takové široké využití a těší se takové velké oblibě jako právě levandule, bychom asi hledali jen těžko. Můžete ji totiž využít v kuchyni, ale i pro farmaceutické účely, případně ji můžete použít k provonění šatníku či skříně. 

LEVANDULE V KUCHYNI

Sladká a příjemná vůně dělá z levandule oblíbenou kuchyňskou bylinku, která je vhodná například na ozvláštnění omáček, salátů, ale i těstovin, dresinků, ale především se výborné hodí k různým dezertům.  Vysušené květy levandule jsou také vhodné i jako dekorace zákusků a dortíků, no a výborně ladí s čokoládovými dezerty. Zajímavé je použití květů levandule na okořenění sklenice se šampaňským.levandulový dezert

Levandule se výborně hodí k sladkým dezertům

Levandulový cukr

Zajímavým tipem je výroba levandulového cukru. Postup spočívá v tom, že květy levandule dáte na 2 týdny do nádoby s cukrem. Během této doby se z ní uvolní esenciální oleje a aromata, které cukr nádherně provoní.levandulový čaj

Levandulový čaj se postará o klidný spánek

Levandulový čaj

Levandulový čaj je chutný a voňavý a navíc má zklidňující účinky. 1 lžičku sušené či čerstvé levandule zalijte horkou vodou a louhujte 10 minut. Pomůže i při bolestech hlavy či bolestivé menstruaci.

Levandulový sirup

Na výrobu levandulového sirupu budete potřebovat 500 g větviček, které opláchnete a dáte do hrnce s asi litrem vody. Následně přidejte 3 celé skořice a stejný počet pokrájených citronů. Přiveďte k varu a vařte asi 15 minut. Následně nechte louhovat 24 hodin a potom sceďte. Přidejte za stálého míchání kilo třtinového cukru a vařte do požadované hustoty. Připraven sirup nalijte do umytých skleněných lahví. Můžete jej použít na ochucení dezertů i čaje.

FARMACEUTICKÉ VYUŽITÍ

Nejvhodnější jsou pro farmaceutické použití květy, které nasbíráte od poloviny června do srpna. Z jednotlivých rostlin prsty stáhněte pupeny kvítků, ale můžete také odstřihnout celé kvetonosné stopky i nať. Vhodný je poměr květů a natě 5:1. Pokud si chcete levanduli nasušit, ideální je teplota 35 stupňů.

Vysušenou levanduli můžete využít různé:

 • čaj / zápar – 1,5 g sušené levandule zalijte horkou vodou a louhujte 5 až 10 minut
 • zápar na venkovní použití – 12 g květu zalijte litrem vroucí vody a přidejte do uklidňujícího koupele, který pomůže proti stresu i revmatu
 • inhalace – zápar připravíte stejně, jako při venkovním použití. Napařování pomůže při chřipce, angíně i zánětu průdušek.
 • odvar na kloktání při problémech v ústní dutině – připravte si silný výluh tak, že 3 g sušené levandule zalijete horkou vodou a budete louhovat 5 až 10 minut

Levandulový olej si můžete vyrobit i doma

Levandulový olej má velmi široké využití a lze jej použít například při revmatismu, ale i vykloubeninách, vymknutí či úrazech, ale i natržených svalech, zánětech nervů, ale i při migréně a bolestech hlavy, či na uvolnění po náročném a stresujícím dni.

Pokud si chcete levandulový olej vyrobit doma, máme pro vás jednoduchý tip, jak na to:

Sušené květiny levandule dejte do uzavíratelného skleněného poháru a zalijte je olivovým nebo jiným neutrálním olejem. Protřepejte a položte pohár na slunné místo, kde ho necháte alespoň 6 týdnů. Pak už jen přeceďte přes gázu a levandulový olej je připraven k použití. (zdroj)

Z levandule se vyrábějí i různé tinktury na vnější a vnitřní použití a velmi oblíbený je i esenciální olej, který se může aplikovat přímo na pokožku a výborně působí při bolestech hlavy. Samozřejmě, využívá se i v rámci aromaterapie.

DALŠÍ VYUŽITÍ

Jak jsme již zmínili vícekrát, levandule je výborným odpuzovačem hmyzu. Pokud nechcete, aby se do vašeho šatníku dostaly moly, doporučujeme do něj pověsit si sáček se sušenou levandulí.

Vhodné je také potřít si zápěstí a krk čistým esenciálním olejem z levandule během pobytu v přírodě. Vyhnete se tak obtížnému hmyzu. Sáček se sušenou levandulí si také můžete uložit pod polštář, bude se vám lépe usínat.

ÚČINKY LEVANDULE

Tato léčivá rostlina obsahuje třísloviny, silice a terpeny a má využití při mnoha zdravotních potížích, ale stejně dobře se využívá i pro kosmetické účely. Podívejme se tedy, při jakých zdravotních problémech můžete sáhnout po levanduli a na co všechno příznivě ovlivňuje:

 • na uklidnění
 • při migréně
 • bolestech hlavy
 • snižuje pocit úzkosti, nervozity, napětí
 • při depresi
 • podpůrná léčba při angíně i chřipce
 • podporuje hojení popálenin
 • pomáhá při ekzémech, vyrážkách, lupénce
 • na masáže
 • má protizánětlivé účinky
 • regeneruje pokožku i po spálení sluncem
 • zmírňuje alergické reakce
 • podpůrná léčba při nespavosti
 • podporuje trávení
 • při plynatosti, zácpě
 • na problémy v ústní dutině
 • revma, dna
 • regeneruje pleť

Vhodným prostředkem k odstranění nervozity a napětí je levandulový koupel. Ten pomůže i při nespavosti, ale i kožních onemocněních, ale stejně je vhodný i při revmatismu a dně či bolestech kloubů. Koupel si můžete připravit například ze silného výluhu, ale i z levandulové soli, kterou si snadno vyrobíte doma.

Budete potřebovat pouze hrubozrnnou sůl a čerstvé levandulové květiny. Do skleněné nádoby jejich střídavě navrstvíme a necháte měsíc odstát. Pak můžete používat na příjemný koupel.

Výsledek obrázku pro Druhy levandule
Výsledek obrázku pro Druhy levandule
Výsledek obrázku pro Druhy levandule
Výsledek obrázku pro Druhy levandule

Zobrazit všeLevandule – její druhy a účinky na naše zdraví + TIPY na její využití

 • Lavandula Angustifolia (levandule úzkolistá)
 • Lavandula Dante (Francouzská levandule)
 • Lavandula Stoechas (Španělská levandule)

Levandule: Druhy, pěstování, množení a využití

Levandule

5/5(2votes)

Nenápadná rostlina s fialovomodrými kvítky, kterou pro její léčivé účinky s oblibou sbírali a pěstovali už naši předkové.

Své místo má nejen na louce a v zahradě, ale i v kuchyni, lékařství či kosmetice.

Řeč je o levanduli lékařské (Lavandula angustifolia Mill.) – “Šedé myšce” mezi rostlinami, kterou se vyplatí pěstovat tak pro krásu a potěšení, tak pro užitek.

Levandule je vytrvalý, příjemně aromatický a velmi rozvětvený polokeř.

Pokud se ptáte kdy levandule kvete, máme odpověď.

Levandule kvete od června do srpna.

Dorůstá výšky většinou 40 až 70 cm. Pochází z jižní Evropy. Můžeme ji najít například v Řecku, Dalmácii, Španělsku či ve Francii.

Rod má mnoho druhů a kultivarů, které se od sebe odlišují vzhledem i barvou květů. Je to teplomilná rostlina, proto se jí daří pouze na slunných stanovištích chráněných před severními větry.

Během tuhé zimy je třeba ji zakrýt, aby jí nezamrzly kořeny. Libuje lehčí, dobře propustnou humózní půdu.

Obsah článku [Skrýt obsah]

Výsev levandule

Levandulové semeno vyséváme v únoru až v březnu do bedniček naplněných pařeništních zeminou, navrch nasypeme písek a jemně přitlačíme.

Dáme je do skleníku s teplotou 17 až 20 °C a podle potřeby zavlažujeme. Když rostlinky vyklíčí, přesadíme je do rašelino zeminových balíčků tak, aby se dobře zakořenily.

V tomto období jsou mladé rostliny citlivé na mráz. V druhé polovině dubna je začneme přes den postupně otužovat. Pár dní před výsadbou je necháme venku i přes noc.

Do půdy je vysazujeme po patnáctém květnu. Ve velmi teplých a slunných oblastech můžeme vyzkoušet setbu přímo na stanoviště.

Nešlechtěné druhy vyséváme koncem léta nebo na podzim. Semena vyklíčí přibližně o čtrnáct až třicet dní a klíčivost si udrží dva až tři roky.

Množení levandule probíhá na podzim nebo na jaře můžeme rostlinu množit pomocí stonkových řízků (dlouhých deset až dvacet centimetrů) nebo dělením a zasypání.

Odřezky z jednoletých výhonků by měli mít délku čtyři až šest centimetrů. Jelikož musí mít část starého dřeva, seřízneme jejich těsně pod listem.

Odřezané stonky zapíchneme v pařeništi do jemné zeminy smíchané s pískem ve vzdálenosti 5 × 5 cm. Zaléváme je jen mírně.

O patnáct až dvacet dní se začnou zakořeňovat.

Péče je třeba věnovat i půdě, kterou na podzim hluboce zryjeme spolu s dobře proleželou kompostem. Před výsadbou ji mírně přihnojíme NPK.

Rostliny bychom měli hnojit před okopáváním každý rok na jaře, čtyřleté přihnojujeme kompostem.

Levandule

Ochrana proti škůdcům

Na rostlinách levandule se škůdci vyskytnou zřídka. Mohou je však napadnout housenky nebo houba Septoria levadulae. Tehdy je nutné hned aplikovat vhodné postřiky. Ještě předtím květiny ostříháme.

Se sběrem počkáme, až uplyne ochranná lhůta po chemickém ošetření.

Použití levandule

Farmaceutické účely

Pro farmaceutické účely sbíráme květy levandule od poloviny června až do srpna. Z jednotlivých rostlin prsty stáhneme ne zcela rozkvetlé květiny, můžeme odstřihnout i celé květonosné bezlisté stopky, případně i nať.

Sběr lze dělat vícekrát, protože květy se rozvíjejí postupně. Ideální teplota na sušení je do 35 °C. Správný poměr květů a natě je pět ku jedné.

Usušený květ aromaticky voní a má hořkou chuť.

Jak fytofarmakum levanduli řadíme do skupiny sedativ a derivancií. Zápar z květů připravíme z 1,5 g sušených květů, Macerujte pět až deset minut (čajová lžička je 0,8 g).

Účinnost květů lze srovnat s natí meduňky. Pro venkovní použití se dělá zápar z 12 g květů na litr vroucí vody, který se přidává do koupele jako antirevmatikum, na zklidnění, proti únavě a depresi.

Inhalace urychlují léčení katarů průdušek, chřipky, angíny a bronchitidy. Silný odvar nebo tinktura jsou dobré jako kloktadlo, čistí drobné vřídky v dutině ústní, uvolňují koktání a ochrnutí jazyka.

Velmi se cení levandulový olej (čerstvě posekané květy se macerují šest až osm týdnů v olivovém oleji), který se vtírá do pokožky na bolavá místa.

Pomáhá při revmatismu, po úrazech, při vykloubeninách, natržených svalech, zánětech nervů, migréně a může se užívat i v teplém čaji (deset kapek na lžičce).

Při nevhodné kombinaci s jinými léky může mít nežádoucí účinky, jako jsou například zácpa, euforie, kašel, nevolnost, zvracení, zúžení zornic, kožní záněty.

Interakce – spolupůsobení se zjistilo i při současné aplikaci narkotik, sedativ, hypnotik, benzodiazepinů či alkoholu.

Přípravky z levandule lékařské by neměly užívat těhotné a kojící ženy, protože silice je relativně toxická. Silice z levandule je oblíbená i v kosmetice.

Jedna kapka na spánky odstraní bolesti hlavy (větší dávky dráždí pokožku). Pomáhá i při celulitidě (ztvrdnutí kůže podkožního vaziva).

Kuchyně

V kuchyni má levandule také své místo. Květiny aromatizovány džemy či cukr. Připravuje se z nich i levandulový ocet, který se přidává do salátů a omáček.

Šatník

Kromě toho levandule svou vůní osvěží váš šatník a účinně ochrání prádlo proti molům. Levandule v plátěném pytlíku a položená vedle polštáře nebo pod ním vám zaručí klidný spánek.

21 tipů, jak si užít volno s dětmi i v nouzovém stavu

Vydáno 19. ledna 2021Všude okolo nás jsou slyšet hlasy, že to nejlepší, co pro sebe a své děti můžeme udělat, je aktivní pohyb na čerstvém vzduchu. Zároveň se mílovými kroky blíží jarní prázdniny a zdá se, že nějakou dobu budeme muset ještě setrvat v nouzovém stavu. Kam se ale vypravit s dětmi, když si sjezdovky a zábavní centra zatím neužijeme? Kudy z nudy má pro vás pár nápadů, za kterými stačí vyrazit do přírody. Udělejte si akční výlet za ledopády, projděte se po pohádkových stezkách, zažijte atmosféru hradních zřícenin v zimě anebo si zkuste zahrát některou z rodinných questů – zábavných pátracích her. Uvidíte, že zábava a dobrodružství čekají na každém rohu!5/5 (7 hodnocení)

Beskydská lyžařská magistrála

Beskydská magistrála představuje unikátní síť upravovaných běžeckých tras v Beskydech. Propojeny jsou zde upravované trasy o délce 300 km v 9 lokalitách po celých Beskydech, které se dají využít i mimo zimní sezonu.

Hrad Lukov – romantické zříceniny kdysi slavného hradu

Hrad Lukov se nachází v jihozápadní části Hostýnských vrchů, asi 2 km nad obcí Lukov nedaleko Zlína. Svojí rozlohou se jedná o jeden z největších hradů na Moravě, dnes již rozsáhlou zříceninu gotického hradu se zachovalým pilířovým mostem a vstupní branou.

Labyrintárium Loučeň – první v České republice, jediné v Evropě

Jestliže hledáte něco, co nemá obdoby v Čechách, ba ani v Evropě, pak jste se ocitli na správné adrese. Přesně takovou raritou, kterou hledáte, ať už vědomě, či podvědomě, je labyrintárium, umístěné v loučeňském zámeckém parku.

Beskydská lyžařská magistrála

Jezerní slať s vyhlídkovou věží v národním parku Šumava

Jezerní slať patří mezi vrchovištní rašeliniště ležící na náhorní plošině Šumavských plání mezi osadami Kvildou a Horskou Kvildou. Průměrná hloubka rašeliny je 2,5 m, nejvyšší mocnost 7,6 m je v severozápadní neporušené části.

Zřícenina hradu Borotín – pravá hradní romantika

Zřícenina hradu Borotína se tyčí na vyvýšenině, obklopena ze tří stran vodami Zámeckého rybníka a rybníka Babince, asi 12 km severozápadně od Tábora. Zřícenina je považována za jednu z nejromantičtějších v Čechách. K dávným obyvatelům mohutného hradu se váže řada pověstí a tajuplných vyprávění.

15 tipů, kam za kouzlem zimy na Vysočině

Hrad Lukov - romantické zříceniny kdysi slavného hradu

Při procházkách přírodou na Vysočině můžete objevit velmi zajímavá místa, která v zimě mráz změní k nepoznání. Například ledové vodopády, proměněnou zimní krajinu v netradičním bílém hávu anebo zamrzlá lomová jezírka. Nenechte si ujít nejkrásnější zimní výpravy Vysočinou!

Přírodní park u Prelátova pramene v Mariánských Lázních

Na okraji Mariánských Lázní, v místech, kde park přechází do lesa, leží malebná louka, kterou protéká potůček plný žulových balvanů a dva rybníky dokreslují kouzlo tohoto místa. Před lety zde byl objeven pramen, který dostal jméno Prelátův a podle něj se jmenuje i tento jedinečný kousek přírody.

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Nadzemní panoramatická Stezka Valaška je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený „himálajský“ chodník.

Dívčí Kámen – romantická zřícenina na soutoku Křemžského potoka a Vltavy

Monumentální romantická zřícenina rozprostřená na vysoké skále v překrásné přírodě nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy mezi městy České Budějovice a Český Krumlov.

Stezka v oblacích Dolní Morava

Dívčí Kámen - romantická zřícenina na soutoku Křemžského potoka a Vltavy

Na Dolní Moravě se v prosinci 2015 otevřela nová stavba, která návštěvníkům umožní projít se v korunách stromů s jedinečným výhledem na horské masivy v okolí. Svým tvarem má připomínat let nočního motýla. „Stezku v oblacích“ najdete poblíž horní stanice lanovky Sněžník ve výšce 1 116 metrů.

Přírodní sáňkařská dráha Černá Studnice – Smržovka

Na čtyřkilometrovou přírodní sáňkařskou dráhu se můžete vydat v Jizerských horách. Vede lesy a po obecních cestách od rozhledny Černá Studnice až dolů do Smržovky.

Unikátní spirálová rozhledna v Kobylí na Kobylím vrchu

V Kobylí na Břeclavsku objevíte krásnou rozhlednu. Unikátní je především svým tvarem a tím, že je přístupná i pro vozíčkáře. Stavba byla postavena roku 2018. Rozhledna vysoká 7,5 metru stojí na nejvyšším bodě v obci, a to Kobylím vrchu, kterému místní říkají Homole, ve výšce 334 metrů nad mořem.

Pohádková stezka v lesích u Hradce Králové

Vydejte se s dětmi na pohádkové putování královéhradeckými lesy. Potkáte zde draka Větvičku, borůvkovou vílu a další postavičky vyřezávané ze dřeva. K tomu se dozvíte spoustu zajímavých věcí o stromech, zvěři a lesním hospodářství.

Středobrdská magistrála – na běžkách Brdami

Středobrdská magistrála, kterou udržuje během zimy několik místních nadšenců, začíná v Zaječově a končí u Příbrami. Základní varianta je dlouhá 23 kilometrů a vede přes Orlov, Obecnické sedlo, vrchol Velkého Toku, bývalou hájovnu Carvánka či vodní nádrž Palmovka.

Lesní areál Hájemství u Dvora Králové nad Labem

Lesní areál v osadě Hájemství je určen všem milovníkům přírody. Nachází se zde řada dřevěných soch, keltský stromový kalendář, model Krkonoš, cestu dřeva nebo hřbitov odpadků. V areálu začíná naučná stezka Lesem království, která končí u přehrady Les království.

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádkovou stezku po stopách nejslavnější pohádkové postavy Popelky, naleznete nedaleko hradu Švihova. Stezka vás zavede například do sadu, kde Popelka chovala svou sovu Rozárku nebo k rybníku, do kterého se i s kočárem převrhla zlá macecha s Dorou.

Barevné ledopády Pulčínských skal

Přírodní sáňkařská dráha Černá Studnice - Smržovka

Ledový poklad v podobě několikametrových oranžových ledopádů, můžete objevit v Javorníkách. Přírodní útvar je současně také botanickou raritou – led totiž obarvuje sněžná řasa.

Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska

Pokud vás láká dobrodružství v zimní krajině a neodradí vás prodírání se sněhovými závějemi, vyrazte k unikátním ledopádům nedaleko obce Brtníky. Čeká vás tu opravdový zážitek v podobě barevných kaskád z ledu, které v jiném ročním období neuvidíte.

Naučná stezka Kladskými rašeliništi

Naučná stezka Kladská seznamuje s historií osady Kladská, faunou a flórou Slavkovského lesa a přírodní rezervace Kladské rašeliny. Na trase dlouhé 9 km se seznámíte s místní faunou i flórou jak na vlastní oči.

Černohorská sáňkařská cesta

Sáňkařská cesta z Černé hory po Zvonkové cestě do Janských Lázní vede místy, kudy se jezdilo na rohačkách již před 100 lety. Užijete si krásnou jízdu úbočím Černé hory nad Klausovým dolem na cestě dlouhé 3 500 m s převýšením 560 m.

Obora svatý Linhart v Karlových Varech s visutými můstky

Obora sv. Linhart, která se rozkládá na ploše téměř 70 hektarů, kromě klasické pozorovatelny nabízí i ojedinělý pohled na zvířata a krajinu, a to shora. K tomu účelu slouží soustava můstků, která místy vyvede stezku až do šestimetrové výšky.

„>   „>   „>   „>   „>   „>   „>   „>   „>  

© Seznam.cz, a.s., 2021 a dalšíZobrazit mapuKultura

21 turistických novinek, které vám v roce 2021 nesmí uniknout!

Vydáno 19. ledna 2021I když byl minulý rok velmi náročný, podařilo se dokončit řadu dlouhodobých rekonstrukcí, vytvořit nové expozice a připravit pro budoucí návštěvníky řadu dalších zajímavostí. Co si tedy zapsat do diářů a kam se letos vypravit? Přehled toho nejlepšího, co nás v roce 2021 čeká vám přináší Kudy z nudy.5/5 (4 hodnocení)

1. Otevření Severočeského muzea v Liberci

severočeské muzeum liberecSeveročeské muzeum v Liberci prošlo bezmála tříletou rekonstrukcí. Zatím je otevřeno jen virtuálně. Návštěvníkům se jeho prostory, které získaly moderní vzhled, otevřou pravděpodobně v únoru 2021. Těšit se můžete na zbrusu nové expozice uměleckých řemesel a průmyslu, kterým bude vyhrazeno celé jedno patro muzea. Nahlédnete tak do jednotlivých historických období, od starověku, přes středověk, renesanci a baroko až po současnost.

V přízemí bude nově k vidění instalovaný depozitář, aby mohli návštěvníci nahlédnout i do prostor, kam se běžně není možné dostat. Budou zde vystaveny předměty z různých fondů, například skla či uměleckého kovářství, a to formou depozitárního uložení, aby si návštěvníci udělali představu, jak to v něm vypadá.

Severočeské muzeum bylo založeno v roce 1873 jako uměleckoprůmyslové muzeum a v českých zemích je nejstarším muzeem tohoto typu. Vstupní schodiště nově střeží bronzové sochy lva a lvice z dílny známého českého výtvarníka Jaroslava Róny. Není to však žádná převratná novinka – se lvy se počítalo už v původním projektu z 19. století.


2. Královská mincovna v Kutné Hoře aneb centrální banka středověku

vlašský dvůrVlašský dvůr v Kutné Hoře proslavila ražba legendárních pražských grošů. Atmosféru středověku nyní do detailů přibližuje zcela nová expozice s názvem Královská mincovnaVlašský dvůr se dočkal rozsáhlé renovace expozice po dlouhých 13 letech!

Hlavním cílem expozice je vyprávět poutavý příběh dějin Vlašského dvora, který se dá bez nadsázky nazvat „českou centrální bankou středověku“. Expozice je rozdělena na tři tematické okruhy: dějiny stavby, proces výroby mince a Pražský groš. Zapomeňte však na zaprášené skleněné vitríny! Expozice plně využívá moderních vizuálních prostředků a technologií, jako je velkoplošná obrazovka nebo LED diodové osvětlení a svým konceptem si nezadá s nejmodernějšími muzejními expozicemi v Evropě.


3. Hrad Strakonice a maltézští rytíři

hrad strakoniceGenerální rekonstrukci dokončuje hrad StrakoniceMuzeum středního Pootaví. Naprostým unikátem bude nová expozice řádu maltézských rytířů, která vznikla v prostorách bývalé komendy maltézského řádu a její zkušební provoz začne již od února 2021. Komenda řádu sloužila od roku 1243 až do roku 1925.

V nových expozicích nebude chybět ani největší sbírka dud ve střední Evropě nebo výstavy motocyklů zbraní. Mezi další novinky bude patřit expozice textilnictví a průmyslová výroba značky ČZ. Své místo bude mít na strakonickém hradě také tradice loutkového divadla. Prvním návštěvníkům se otevře nejspíše v červenci 2021.

4. Hrad Helfštýn je jako nový

nový hrad HelfštýnHrad Helfštýn letos otevře již 6. března 2021. Milovníci hradní architektury budou moci obdivovat zcela zrekonstruované interiéry, včetně hradního paláce, jehož rekonstrukce po tři sezóny omezovala provoz hradu.

Po dvou stoletích chátrání, desítkách let hledání cesty záchrany a třech letech stavebních prací nabídne hradní palác z ochozu unikátní výhled do údolí Moravské brány. Po dvě staletí nebylo torzo paláce zastřešeno, což už ale neplatí. Palác se dočkal proskleného zastřešení, a navíc i několika schodišť a můstků, které propojily místa, kam lidská noha nevkročila po celá staletí. Těšit se můžete opět i na expozice uměleckého kovářství archeologické artefakty pocházející z výzkumu z minulých let, ale i kamenicko-sochařské články jako žebra, konzoly nebo svorníky.

5. Do Adršpašských skal už pouze s rezervací

Skalní město AdršpachOd dubna 2021 již nebude možné jen tak přijet na výlet do skalního města v Adršpachu. Městečko v klínu skal doufá, že tím zabrání přílišné návštěvnosti skal a přetížení silnic v okolí skalního města. Rezervace bude dostupná na oficiálním webu skalního města, zatím je rezervační systém ve fázi vývoje. Díky němu ale bude možné v budoucnu zakoupit vstupné do skal a získat i parkovací místo na konkrétní časové období.

Turisté se do skal vypravují od 18. století – tehdy několikadenní požár zničil okolní bujnou vegetaci a vynikla tak krása skvostných pískovcových útvarů. Od této doby tu začaly vznikat turistické stezky a horolezci postupně dobývali jeden skalní útvar za druhým. Z 18. století pochází také většina pojmenování místních skalisek. Mezi nejznámější patří Milenci, Starosta a Starostová, Homole cukru, Krakonošova lenoška, Džbán nebo Sloní náměstí.

6. Nové muzeum Svět Škodovek v Mrači

ŠkodovkaAutomuzeum Svět Škodovek mezi Mračí a Čerčany v Posázaví se otevře příznivcům automobilové techniky na jaře 2021. Naleznete zde prototypy závodních i užitkových vozů této oblíbené české značky, jde o největší ucelenou soukromou sbírku sportovních škodovek na světě!

V areálu muzea nahlédnete také do staré učebny autoškoly s kompletním stimulátorovým vybavením a mnoha dobovými pomůckami. Muzeum se také zabývá historií dopravního značení v Československu. Součástí areálu by měl být do budoucna také závodní okruh.


7. Zámek Vimperk pozve do muzea i na klasickou prohlídku

zámek vimperkZámek ve Vimperku prochází zevrubnou rekonstrukcí. Nově nabídne svým návštěvníkům muzejní expoziceMuzea Vimperska i klasickou prohlídkovou trasu zámeckými interiéry, které vyzdobí i vzácné vlámské tapiserie ze 17. století.

Návštěvníci se mohou těšit také na opravené nádvorní fasády i zcela nové návštěvnické zázemí. Zámecká prohlídková trasa bude ozvláštněna zrestaurovaným záklopovým stropem ze 17. století. Poprvé se na ni mohou milovníci památek vydat 1. května 2021.


8. Dokončení oprav barokního Clam–Gallasova paláce v Praze

clam-gallasův palácNa Starém Městě pražském probíhá generální rekonstrukce barokního Clam–Gallasova paláce. Vrcholně barokní podobu paláce vytvořil stavitel Tomáš Haffenecker podle návrhu vídeňského dvorního architekta Johanna Bernarda Fischera z Erlachu pro hraběte Jana Václava Gallase. Podle odborníků jde o jeden z nejlépe dochovaných šlechtických městských paláců na světě
Celková proměna paláce má být dokončena do konce roku 2021. V historicky cenné budově by měly vzniknout restaurace, vinárna i výstavní prostory. Plocha nádvoří, spolu s interiéry paláce, umožní konání nejrůznějších kulturních a společenských akcí, koncerty, divadelní stagiony apod.

9. Zpřístupnění katedrály svatého Bartoloměje v Plzni

chrám sv. BartolomějeKatedrála sv. Bartoloměje s nejvyšší kostelní věží u nás bezpochyby patří k nejobdivovanějším dominantám západočeské metropole2. června letošního roku se gotický klenot opět otevře veřejnosti po náročné revitalizaci, a to i s novou půdní expozicí nad katedrálou, která je součástí vstupu na věž.

Věřící i turisté, kteří do katedrály po opravě přijdou, zaznamenají hlavně nové osvětlení, vyhřívané lavice, sociální zázemí a nově přístupné podkroví. V tomto prostoru, odkud budou moci lidé nahlédnout do gotického krovu, bude umístěna nová expozice o historii katedrály a historii zvonů.

10. Zámek Telč pootevře své brány

Zámek TelčTaké na zámku v Telči probíhá dlouhodobá rekonstrukce. Letos by se ale měla památka částečně otevřít. Návštěvníci by tak mohli spatřit novou expozici v 15 místnostech zámku, která je seznámí s místní historií a dovolí nahlédnout do kaple Všech svatých s náhrobky „otce Telče“ Zachariáše z Hradce a jeho první ženy Kateřiny z Valdštejna.

Trasa A nadále zůstává v péči restaurátorů, pokud to situace dovolí, telčští průvodci vás provedou trasou B, která ukazuje byt posledního majitele. Otevřít by se měla k 1. květnu2021.

11. Větrný mlýn na Kanciborku v Třebíči ožije

Větrný mlýn na Kanciborku_město TřebíčTřebíči se od jara 2021 otevře po opravě velmi zajímavá památka, kterou je větrný mlýn na Kanciborku. Starodávný větrný mlýn holandského typu pochází z roku 1836. Byl postaven v pro potřeby Budischowského závodu a mlela se v něm smrková i borová kůra na takzvané tříslo – to pak sloužilo koželuhům k čištění kůží.

Od jara bude na větrníku možnost prohlídky. V přízemí vznikne expozice koželužství s ukázkou mletítřísla a v prvním patře bude možné nahlédnout do nouzového bytu, který zde býval v letech 1929 až 1977.


12. Muzeum keramiky v Bechyni

muzeum keramikyMezinárodní muzeum keramiky bude nově umístěno v bývalém domě služeb v Bechyni. Nově bude v provozu po celý rok, návštěvníci zde naleznou menší stálou expozici keramiky.

Muzeum bude prostory využívat i pro krátkodobé expozice, které mají v budoucnu hostit třeba i výstavy designu, malby, soch nebo grafiky. První návštěvníci si prohlédnou nové expozice v září 2021.

13. Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře dokončí opravy

Poutní kostel ŽďárObnova národní kulturní památky zapsané na Seznam UNESCO – poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře probíhá od roku 2018. Restaurátoři se zaměřují na obnovu exteriéru (fasáda, okna) i na interiéru památky (omítky, štuková výzdoba, mobiliář…).

Součástí projektu je i obnova poutní louky přiléhající ke kostelu. Místo se tak začíná měnit v poutní louku, čímž se navrací ke svému původnímu účelu. Práce by měly být hotové v průběhu letošního roku.

14. Nové muzeum náklaďáků Tatra v Kopřivnici

Slovenský Strelačervnu 2021 se otevře zcela nové Muzeum automobilů Tatra v Kopřivnici. Vzniká v hale bývalé slévárny na okraji továrního areálu Tatry. Kopřivnická automobilka má pro novou expozici připraveno sedmdesát veteránů či první vůz, který jel dakarskou rallye. Nová expozice se tematicky se zaměří především na nákladní vozy.
 Nový domov tu najde i vlak Slovenská strela, která dlouhou dobu stála před muzeem a dva poslední roky byla v rekonstrukci. Obnovený vůz bude také občas také jezdit v rámci takzvaných nostalgických jízd.


15. Rozhledna Cvilín v Krnově prokoukne

rozhledna cvilín: zdroj_ Info KrnovDo poloviny roku 2021 potrvá obnova cvilínské rozhledny. Kromě základů jsou dalšími problematickými místy venkovní přístupový ochoz včetně schodiště, betonové římsy, balkon, ztužovací ocelové pásy, střecha, vnitřní schodiště a zejména vyhlídková terasa, jejíž zděné zábradlí s cimbuřím není stabilní.

Dvacet osm metrů vysoká rozhledna na Cvilíně byla postavena v letech 1902 až 1903 podle projektu architekta Ernsta Latzela z iniciativy Moravskoslezského horského spolku a za velké finanční podpory knížete Jana II. z Lichtenštejna.

16. Na Pernštejně se otevře Vrchnostenská zahrada

PernštejnHrad Pernštejn patří mezi naše nejzachovalejší a nejznámější památky, avšak málokdo zná zdejší komplex pernštejnských zahrad pod jeho hradbami. Ty v roce 2020 prošly komplexní revitalizací a v sezóně 2021 se konečně otevřou turistům.

Okrasná zahrada získala svou původní podobu z počátku 19. století, kdy patřila mezi patnáct nejvýznamnějších zahrad na Moravě a ve Slezsku. Nový prohlídkový okruh zahradou nabídne návštěvníkům možnost samostatné nebo komentované prohlídky, ale také klidovou zónu a procházky různé náročnosti včetně části přístupné návštěvníkům s omezenou mobilitou. V původně užitkové části zahrady bude umístěna expozice prezentující obnovené dílo zahradního umění se zaměřením na smyslové vnímání zahrady včetně jejího haptického modelu. Ke zlepšení standardu poskytovaných služeb přispěje i nová, na terase umístěná venkovní kavárna s vyhlídkou.

17. Vzkříšení dřevěného kostela v Gutech

kostel guty_zdroj npúŠikovným tesařům se podařilo dokončit repliku vyhořelého kostela v Třinci-Gutech. Kostel z 16. století shořel v roce 2017, když oheň úmyslně založili tři mladíci. V letních měsících roku 2020 se podařilo dokončit hrubou stavbu, od září pokračovaly práce na interiérech. Cílem všech zúčastněných bylo vytvořit takový mobiliář, který odpovídá tomu původnímu.

Znovu postavený kostel bude dokončený do května 2021, vysvěcení stavby a první bohoslužba by se měla konat dne 23. 5. 2021. Kostel bude oproti minulým letům dobře požárně zabezpečen, aby se neštěstí nemohlo opakovat.

18. Otevření pevnosti Dobrošov

Pevnost DobrošovV květnu roku 2018 začala plánovaná rekonstrukce pevnosti Dobrošov na Náchodsku. Opravy, které potrvají do června 2021 zahrnují tři podzemní sály, schodiště a výtah. Výletníci asi nejvíce ocení nové návštěvnické centrum, které nabídne přednáškový sál, občerstvení i sociální zázemí. Hotovo by mělo být do podzimu 2021.

Dobrošovská pevnost se začala stavět v září 1937, aby společně s dalším pohraničním opevněním chránila republiku proti nacistickému Německu. Do uzavření Mnichovské dohody o odstoupení pohraničních území Československa Německu v září 1938 ale pevnost nebyla dokončena.

19. Nové krypty a sklepení v klatovských katakombách

katakomby klatovyKlatovské katakomby chystají další novinky ve svých expozicích. Návštěvnická trasa se rozroste o dosud nevyužívané sklepy. Součástí prohlídek po dokončení rekonstrukce nově budou i krypty směrem k Divadelní ulici. Návštěvníci si prohlédnou nové exponáty i ostatky, které dosud nebyly vystavené. Nová expozice by měla být hotová do letní sezóny 2021.

Příprava nového prohlídkového okruhu nijak nezasáhne do běžného provozu katakomb, hlavní expozice zůstane nadále přístupná. Otevře se opět, jakmile to dovolí vládní opatření.

20. Pernštejnská rezidence na pardubickém zámku

Zámek PardubiceZámek Pardubice je stále v rekonstrukci, i když návštěvníkům zůstávají přístupné expozice archeologie, historická expozice Pardubice – příběh města a expozice skla. K těmto novým výstavám přibyde během roku 2021 další, která rozsáhlou obnovu završí.

Expozice s názvem Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách se začne budovat hned poté, co zámek na konci dubna 2021 opustí stavbaři. Její součástí budou například „mluvící obrazy“ Pernštejnů, které ožijí v přítomnosti návštěvníků, nebo animace stavebně historického vývoje pardubického zámku včetně 3D modelů. Expozice, která zároveň připomene 500. výročí Viléma z Pernštejna, by měla být hotova do konce roku 2021.

21. Novinky z Krkonošských hřebenů: Petrovka a nouzové přístřešky

útulny KrkonošeNa krkonošských hřebenech čekají letos návštěvníky nové stavby. Konkrétně se jedná o několik let restaurovanou Petrovu boudu, kterou se podařilo dokončit v květnu 2020, ale zatím se kvůli vládním nařízením nemohla otevřít návštěvníkům. Zčásti bude sloužit firemní rekreaci společnosti Unicorn, přístupná bude ale i veřejnosti, a to včetně ubytování.

Druhou novinkou jsou originální nouzové přístřešky, které pomohou přečkat v nouzi špatné počasí. Šest přístřešků měli za úkol vytvořit a zrealizovat studenti architektury z ČVUT. Jejich nápadité výtvory potkáte například u Bílého Labe, pod Dvoračkami, na Rýchorském kříži nebo soutoku řeky Mumlavy s Lubošskou bystřinou.

Další novinky, na které se letos můžete těšit

 • skokanské můstky harrachovHarrachově se podařilo po letech chátrání obnovit skokanské můstky K40, K70 a K90! Nyní můstky opět slouží českým reprezentantům.
 • Z rybích sádek na Bečově postupně vzniká jedna z největších vodních zahrad v republice. Rozšíří areál tamní botanické zahrady a poslouží i jako zásobárna rostlin mizejících z českých vod.
 • Klášterní zahrady v Emauzích se letos dočkají obnovy. V jižní zahrad mezi ulicemi Pod Slovany, Trojickou a Vyšehradskou, jsou drobné dřevěné stavby, které by měly být využity jako návštěvnické zázemí, vzniknout by tu měla i nová kavárna.
 • Na jaře 2021 se turistům otevře nová trasa Ludvíkovským skalním městem v Jeseníkách.
 • Další zajímavou novinkou bude dokončení rekonstrukce chaloupky Maxe Švabinského.
 • Po rozsáhlých opravách se otevře návštěvníkům v letošní sezóně klášter Osek. Restaurátoři vrátili budově někdejší lesk vysoce hodnotného barokního interiéru s vynikající malířskou a štukatérskou výzdobou.

Petrova bouda ve Špindlerově Mlýně

Petrova bouda leží na hřebenu Krkonoš u státní hranice s Polskem. První zmínka je z roku 1790, kdy na současném místě stávala letní chata. Osud boudy zpečetil požár, který vypukl 31. července 2011. V současné době je na hřebenech postavená nová Petrovka, otevřít by se měla v průběhu roku 2021.

Zámek Pardubice – perla města perníku

V zámku je umístěno Východočeské muzeum se stálou expozicí zbraní, pohlednic a rozsáhlou sbírkou českého skla. Za prohlídku určitě stojí raně renesanční sály s unikátními nástěnnými malbami. Dodnes se dochovalo původní opevnění s dělovými rondely.

Katakomby Klatovy – tajemství ukryté pod jezuitským kostelem

V Klatovech najdete raritu evropského charakteru – krypty pod klatovským jezuitským kostelem zasvěceným Neposkvrněnému početí Panny Marie a sv. Ignácovi, dnes známé jako klatovské katakomby. Podle plánů stavitelů se staly pohřebištěm příslušníků jezuitského řádu, šlechty, vojska i měšťanů.

Pevnost Dobrošov u Náchoda – z důvodu rekonstrukce zavřeno

Rozestavěná dělostřelecká tvrz Dobrošov nedaleko Náchoda ve východních Čechách byla součástí Československého pohraničního opevnění z let 1935-1938. Tvrz měla palbou krýt náchodské údolí. Z důvodu rozsáhlé rekonstrukce je v letech 2019 – 2021 zavřeno.

Dřevěný kostelík v Gutech

V Gutech, městské části města Třince, stával dřevěný katolický kostel Božího těla z roku 1563 s katolickým hřbitovem. V noci z 1. na 2. srpna 2017 kostelík zničil požár. Od jara do podzimu 2020 se na místě shořelého kostelíka stavěla přesná replika. Dokončení všech prací je plánováno na květen 2021.

Vrchnostenská zahrada na hradě Pernštejn

Hrad Pernštejn patří mezi naše nejzachovalejší a nejznámější památky, avšak málokdo zná zdejší komplex pernštejnských zahrad pod jeho hradbami. Ty prošly komplexní revitalizací a od roku 2021 se otevřou veřejnosti.

Rozhledna Cvilín u Krnova

Rozhledna je v roce 2021 stále uzavřena z důvodu rekonstrukce.

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.

Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni

Mezinárodní muzeum keramiky bude od září 2021 umístěno v bývalém domě služeb v Bechyni. Do té doby probíhá náročná rekonstrukce. Nová pobočka AJG v Bechyni bude mít celoroční provoz

Větrný mlýn na Kanciborku v Třebíči

Starý mlýn na mletí třísla stojí ve čtvrti Stařečka. Byl postaven v roce 1836 pro potřeby Budischowského závodů a mlela se v něm smrková i borová kůra na takzvané tříslo. Od jara 2021 se poprvé otevře turistům.

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury.

Clam-Gallasův palác v Praze

Mohutná budova Clam-Gallasova paláce v Husově ulici na Starém Městě pražském leží na křižovatce důležité středověké spojnice Pražského hradu s centrem Starého Města, zvané též Královská cesta, a prastaré komunikace vedoucí k Vyšehradu.

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk je památkovým objektem, který prochází rozsáhlou obnovou. Od sezóny 2021 bude turistům zpřístupněn jak okruh Dolní zámek, tak i okruh Horním zámkem, kde bude instalována nová prohlídková trasa, a expozice Muzea Vimperska.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Strakonický hrad

Celá staletí stojí na kamenném ostrohu nad soutokem Otavy s Volyňkou ve Strakonicích středověký hrad. Mohutný komplex s gotickou věží Rumpál je dnes národní kulturní památkou a tvoří nezaměnitelnou dominantu Strakonic.

Severočeské muzeum v Liberci

Severočeské muzeum v Liberci prošlo mezi lety 2018 až 2020 nákladnou rekonstrukcí. Návštěvníkům se jeho zrekonstruované prostory, a nové moderní expozice otevřou v únoru 2021.

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Dominantou náměstí Republiky v Plzni je zcela určitě katedrála sv. Bartoloměje. Chrám je zřetelný již z dálky se svou téměř 103 m vysokou věží. Klenotem chrámu je Šternberská kaple z první poloviny 16. století, která sloužila jako rodinná hrobka.

Hrad Helfštýn nabízí návštěvníkům poučení i zábavu

Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou vzdálen pouhé 4 km. Je přirozeným kulturním centrem regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů „Hefaiston“ se stálou expozicí. Po dlouhé rekonstrukci je hrad s torzem renesančního hradního paláce opět zpřístupněn.

Automuzeum Svět Škodovek v Mrači

Automuzeum Svět Škodovek se zabývá všemi vozy značky Škoda. Naleznete zde prototypy závodních i užitkových vozů této oblíbené české značky, jde o největší ucelenou soukromou sbírku sportovních škodovek na světě. Veřejnosti se otevře na jaře 2021.

Nouzové útulny v Krkonoších

Nouzové přístřešky slouží v horách při nepřízni počasí zbloudilým turistům, kteří se nestihli schovat před bouřkou, vánicí, větrem nebo deštěm, jako úkryt na pár hodin nebo i přes noc. V Krkonoších jich najdete šest, většinou v blízkosti křižovatek turistických cest.

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Jestlipak víte, co to byla „gysárna“, uhádnete, co se asi dělalo v „prenárně“, kdo to byl „prubíř“? Odpovědi na všechny tyto otázky se dozvíte v nové expozici „Královská mincovna“ v kutnohorském Vlašském dvoře.

Technické muzeum Tatra v Kopřivnici

Technické muzeum Tatra dokumentuje a chrání obraz zrození a historického vývoje prvních dopravních prostředků v tehdejším Rakousko-Uhersku. Právě tady si uvědomíte, že dnes si život bez aut už ani nedokážeme představit.

Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici

Slovenská strela je unikátní železniční motorový vůz, jediná movitá národní kulturní památka v Moravskoslezském kraji. V současné době probíhá generální oprava, která potrvá až do roku 2020.

Muzeum středního Pootaví Strakonice

Muzeum založené v roce 1894 spravuje stálé expozice v prostorách strakonického hradu a od roku 2008 také unikátní areál Vodního mlýna v Hoslovicích. V současné době prochází muzeum rozsáhlou rekonstrukcí. Otevřeny jsou jen aktuální výstavy, černá kuchyně a vyhlídková věž Rumpál.

Opravit, nebo zbourat?

Rubrika: StavbaStavíme a opravujeme

Je lepší starý dům opravovat, nebo ho raději zbourat a postavit nový? V průběhu náročné rekonstrukce staré chalupy asi každého napadlo, jestli to vůbec stojí za to. Odpověď není jednoduchá.

Rozhovory o dobrodružstvích při koupi a rekonstrukci domu provázejí každou naši reportáž a návštěvu. Pravidelní čtenáři tedy už mají docela přehled o tom, co je při koupi starší nemovitosti může čekat. Věřte však, že nikdy nemůžete být dost připravení na všechny možné nástrahy, kterým budete na cestě za splněným snem čelit.

Ověřujte informace

Koupě a následná rekonstrukce je u nás nejčastější cestou, jak získat místo úniku před ruchem města a užít si poklidu venkova a přírody alespoň o víkendech a o dovolené. Pro mnoho lidí je to i investice do budoucna, pojistka na stáří či otevřená možnost k rozhodnutí odstěhovat se z města natrvalo. O to víc je třeba zvážit, zda raději investovat do oprav stávajícího stavu, pustit se do náročné radikální rekonstrukce, nebo starý dům či chatu rovnou zbourat a využít takto získané místo k vybudování novostavby.
Podobným úvahám se samozřejmě vyhnete, pokud máte dost peněz nebo možnost získat odpovídající výši hypotéky na koupi nemovitosti, která žádné zásadní opravy nepotřebuje. Můžete rovněž hledat ke koupi stavební pozemek nebo alespoň umístit na pozemek mobilní chatu či maringotku a užívat si tak alespoň základní zázemí i bez stavebního povolení. V těchto případech je vždy nutné zjistit předem informace, co všechno si na vyhlédnutém pozemku budete moci dovolit. To zjistíte z územního plánu i při konzultacích na příslušném obecním či stavebním úřadu. Informace tohoto typu si vždy ověřte, ať už vám realitka tvrdí cokoli.
Koupit „hotový“ dům v jakémkoli stavu má celou řadu výhod. Získáte stavbu zapsanou v katastru nemovitostí, většinou i připojenou na inženýrské sítě nebo alespoň postavenou v dostupné vzdálenosti od nich. Přístup k elektřině a vodě je pro rekonstrukci důležitý, i kdyby byla voda na pozemku třeba jen ze studny nebo z jednoho kohoutu a elektřinu bylo nutné předělat.
Je-li dům pod střechou, poskytne vám často možnost dělat opravy postupně a svépomocí, zatímco část domu můžete alespoň provizorně obývat. To je velmi důležité z psychologického hlediska, protože když se máte po práci kde ohřát, převléct se, odpočívat a přespat, půjde všechno snadněji a můžete si opravy jednotlivých částí domu dovolit i za předpokladu, že nemáte pohromadě dost peněz na kompletní rekonstrukci.

Mohl by to jednou být nádherný dům, ale připravte se na spoustu potíží

Cenné vzrostlé stromy

Důležitým argumentem pro koupi starší nemovitosti je i to, že většinou stojí na kultivovaném, často oploceném a přesně vymezeném pozemku se vzrostlými stromy a často i s hospodářskými budovami, které mohou poskytnout zázemí pro skladování materiálu a nářadí a někdy je lze poměrně rychle adaptovat i na dočasné obývání. To je velká výhoda, pokud budete opravovat dům o víkendech: umožní vám to dojíždět „na lehko“ a užívat si vedle práce i chalupářských radostí typu zahradničení či posezení u ohně.
Zvláště v atraktivních lokalitách je dobrý pozemek často cennější než samotný dům, protože původní stará zástavba logicky vyžívala nejdříve míst s nejlepším přístupem, výhledem, dostatkem slunce a příznivou orientací včetně závětří, zatímco nové pozemky často bývají na místech pro stavbu spíše nevhodných a v otevřené krajině bez jakéhokoli porostu.
Opravy starého domu může usnadnit i případný stavební materiál vhodný k recyklaci, například u různých zemědělských usedlostí či venkovských chalup s hospodářským zázemím často můžete bourat různé přístavky a získat cihly, kameny, střešní krytinu či stavební dřevo. Nemluvě o tom, že součástí prodeje bývá i stavební materiál po původních majitelích. To vše pomůže ke snížení nákladů na opravy. Suroviny k opětovnému využití lze samozřejmě získat i v případě, že je nemovitost ve stavu natolik špatném, že by se ji opravovat nevyplatilo.
Při posouzení stavu určitě doporučujeme konzultace s odborníkem, ale zkušenosti mnoha chalupářů potvrzují, že je rovněž potřeba poslouchat vlastní instinkt a „hlas srdce“, ať už to zní jakkoli. Pro stavaře-praktika je totiž často bezcenné a nepraktické právě to, co nakonec může domu vtisknout neopakovatelnou atmosféru. U řemeslníků zvyklých pracovat s „rychlými“ moderními materiály nečekejte příliš pochopení a vstřícnosti při úvahách o opětovném využití starých cihel či dřevěných trámů.

Co můžete čekat

V každém případě buďte při zvažování rekonstrukce obezřetní zejména při jakémkoli statickém narušení. Pokud dům praská, nebo se v některých místech dokonce bortí, může to věstit velmi drahá a náročná stavební opatření, která se nemusí vyplatit. Příčinou narušené statiky je obvykle pohyb podloží v kombinaci s nekvalitními základy, ale i dlouhodobé zatékání či jiné důvody, které je třeba odhalit a posoudit. V těchto případech nechte posouzení na statikovi.
Záchrana starého domu často obnáší výměnu či radikální opravu střešní krytiny a krovů, což bývá drahé a je potřeba udělat to rychle a najednou. V mnoha případech se nevyhnete výměně netěsných zpuchřelých či pokroucených oken, podlah a původní elektroinstalace, která už dnes neodpovídá potřebným standardům.
Rekonstrukci mohou prodražit i opatření k odvlhčení stěn či dodatečná izolace základů a drenáže, specifické a často náročné a nákladné práce vás čekají při opravách roubených či hrázděných staveb.
To vše musíte důkladně promyslet i v případě, že máte dostatek odhodlání k náročné cestě návratu starého domu k životu. A nezapomeňte na často doporučované pravidlo vynásobit předpokládané náklady a plánovaný čas na opravy rovnou dvěma. Překročíte-li pak zamýšlený rozpočet jen o polovinu, budete to považovat za úspěch.

Stavět od základů

Při zvážení všech nástrah rekonstrukce lze snadno dojít k závěru, že stavět od základů může být rychlejší, jednodušší a možná někdy i levnější. Oproti stavbě na „zelené louce“ se při využití místa po staré chalupě navýší rozpočet o náklady na demolici, ale snížit ho může dostupná přípojka na vodu, elektřinu a kanalizaci. Zůstávají i výhody v podobě „hotového“ pozemku, kde nemusíte na první stín ze vzrostlého stromu čekat celá léta.
I budování novostavby umožní využít zázemí stávajících hospodářských budov, na uzavřený a zasíťovaný pozemek lze rovněž postavit a připojit karavan nebo maringotku jako dočasné útočiště. S novostavbou získáte dům přesně podle vašich představ, ne ovšem nezaměnitelnou atmosféru starého domu. I v tomto případě lze náklady snížit přinejmenším na polovinu za předpokladu, že budete stavět svépomocí a najímat řemeslníky pouze na jednotlivé specializované práce.
Dodávka stavby na klíč či koupě montované stavebnice nebo modulového domku pak skýtá možnost dostat dům „pod střechu“ za několik týdnů, nebo dokonce dnů. Lze-li navíc využít původní základovou desku, můžete si ze seznamu odškrtnout jednu z nejdražších položek na celé stavbě.

Opravy či výměny střech a krovů patří k těm nejdražším a nejnáročnějším položkám rekonstrukce starého domu

Rekonstrukce

+Možnost postupných oprav za provozu
+Kvalitní pozemek se vzrostlými stromy
+Dostupnost sítí na pozemku, příjezdová cesta
-Nutnost přizpůsobit se stávajícím dispozicím
-Opravy mohou vyjít dráž než novostavba
-Nedostatek řemeslníků na tradiční technologie

Novostavba

+Vzhled, dispozice i materiál máte pod kontrolou
+Využití moderních stavebních postupů i surovin
+Stavba může být hotová za několik týdnů
-Vysoká počáteční investice
-Náklady na demolici starého domu
-Zasíťování i osázení nezastavěného pozemku

Nejdražší rekonstrukční práce:

-Výměna konstrukce krovů a střešní krytiny
-Výměna oken a dveří, případně zateplení fasády
-Nová elektroinstalace a rozvody vody
-Kanalizační přípojka, septik, čistička
-Opatření k zajištění statiky domu
-Výměna podlah a podlahových krytin
-Vybudování topení

Text: Richard Guryča
Foto: Martina Lžičařová a Shutterstock

OPRAVIT, NEBO ZBOURAT?

Firmy: Zájem o pronájem nebo koupi chaty či chalupy stále roste

foto

Praha – Zájem o pronájem nebo koupi chaty či chalupy stále roste, u některých realitních společností vzrostl meziročně až o 40 procent. Ceny se od začátku loňského roku zvýšily o 20 až 35 procent. Množí se případy, kdy si lidé rekreační objekty předělávají na trvalé bydlení. Vyplývá to z odpovědí realitních firem, které ČTK oslovila.

V pondělí začínají v 15 okresech jarní prázdniny. Jejich cyklus potrvá do poloviny března. Letošní prázdniny, které v předchozích letech hodně rodin trávilo na horách, výrazně ovlivní opatření proti šíření koronaviru. Hotely a penziony jsou kromě služebních cest uzavřeny. Podle zástupců realitních společností ovšem poptávka po pronájmech nebo koupi rekreačních objektů roste prakticky nepřetržitě už od loňského března, kdy se koronavirus v Česku objevil.

„Loni i letos je stále sílící zájem o nemovitosti tohoto typu. Velkou roli v tom má situace ve státě a nejistá vyhlídka cestování a zároveň zvyšující se komunikace z médií na toto téma, kde se hovoří obecně o velkém zájmu o tyto nemovitosti a vhodnou investiční příležitost. To psychologicky povzbuzuje ke koupi též ty, kteří ještě nejsou rozhodnuti,“ uvedla jednatelka společnosti Fincentrum Reality Andrea Daňhelová.

Některé chatové oblasti začínají být podle ní z pětiny nebo ze čtvrtiny trvale osídleny majiteli, kteří tam chataří celoročně. Jak dále uvedla, už v minulých letech byl o rekreační nemovitosti enormní zájem, letos firma očekává nárůst o dalších deset procent. Množí se také případy klientů, kteří si chaty či chalupy předělávají na trvalé bydliště.

„V závěru roku jsme v meziročním srovnání zaznamenali o 40 procent více dotazů na pronájem chat a chalup. Letošní rok tento trend zatím kopíruje,“ doplnila manažerka týmu inzertních služeb Sreality.cz Hana Kořínková. Rovněž podle mluvčího společnosti Re/Max Tomáše Hejdy poptávka po dlouhodobém pronájmu, stejně jako po koupi rekreačních objektů, se v loňském roce zásadně zvýšila a stále roste. Poptávka je tak vyšší než nabídka.

„Hodnota českých chat a chalup v průběhu roku 2020 vzrostla v průměru o 35 procent. Důvodem byl zvýšený zájem Čechů o tento druh nemovitostí především proto, že mnoho obyvatel měst, kteří žijí v bytech, bylo v těchto bytech ´uvězněno´ prakticky celé jaro. To se odrazilo na psychice těchto lidí a jako jedna z trvalejších možností útěku z bytů řešili tuto situaci nákupem rekreačních nemovitostí všeho druhu,“ sdělil realitní regionální ředitel 4fin Jan Štěpánek.

Ředitel společnosti Maxima Reality Vladimír Zuzák uvedl, že zájem o pobyt v přírodě je obrovský, a to především v těch měsících, kdy děti jsou na distanční výuce a spousta rodičů na home office, tedy mohou práci vykonávat odkudkoli. „Ceny chat a chalup už loni vzrostly proti předchozímu období o 20 až 25 procent. Předpokládáme, že nadále porostou, protože poptávka v tomto segmentu výrazně převyšuje nabídku. Dlouhodobě největší zájem je o rekreační objekty v Krkonoších, na Šumavě, Jizerských Horách a v Beskydech,“ doplnil Zuzák.

Také podle Jana Martiny z M&M Reality poptávka po rekreačních nemovitostech na prodej významně vzrostla. A to platí i pro jejich dlouhodobé pronájmy. „Před několika týdny jsme například zprostředkovali pronájem roubenky 4+1 v Jizerských horách, v pěkném stavu, ideální pro celoroční dovolenou, běžkování či cyklistiku přímo od domu. Noví nájemci jednorázově uhradili 220.000 na rok dopředu. Nabídka takových nemovitostí je ale velmi malá,“ dodal Martina.

Zasloužila by si vaše chata nebo chalupa nová okna, ale nechce se vám strávit začátek jara pracným broušením a natíráním? Mají okenní výplně atypické rozměry a máte strach, že by jejich výměna stála majlant? Vyrazili jsme na návštěvu za několika chataři, kteří se s námi podělili o zkušenosti, jak si levně a rychle poradili s výměnou oken.

Jaká nová okna do chaty? Vzrůstá obliba plastových

Není žádným překvapením, že Češi jsou národem chatařů. Podle webu ceskovdatech.cz na každých tisíc Čechů připadne ročně 744 rekreačních výletů na vlastní chaty a chalupy. A kvůli loňské epidemii zájem o chalupaření ještě vzrostl a prodávaly se i chaty v horším stavu. Což ale podle realitních makléřů Čechům nevadí. Naopak. Chaty a chalupy určené k rekonstrukci jsou totiž levnější a chalupáři si je plánují postupně opravit sami.

To je i případ Horáků, kteří se vloni na podzim rozhodli, že vymění stará netěsnící okna s poškrábanými skly. Nemohli ale najít dřevěná okna v rozměru původních. „Tak jsme zvolili plastová. A vzhledem k tomu, že jsem měl ze svého zaměstnání s montáží oken zkušenosti, okna jsem objednal přes e-shop a sám si je namontoval, stihl jsem to ještě před zimou,“ popisuje Antonín Horák, jak udělal své manželce radost novými okny a ještě ušetřili díky montáži svépomocí něco do rekonstrukčního rozpočtu.

A spokojená je s „plasťáky“ v dřevěné chatce také Štěpánka Formánková. „Tato okna mají delší životnost, snadnou, rychlou údržbu a hezký design, zvolili jsme dřevodekor zlatý dub, který se hodí k exteriéru nemovitosti.“

Díky dřevodekorům se do dřevěných chat hodí i plastová okna, Foto: Skladová-okna.cz
Pinterest

Láká nižší cena a bezúdržbovost

Plastová okna přijdou levněji než dřevěná a především se nemusí pravidelně natírat, jsou bezúdržbová. Navíc v současné době již je na výběr z mnoha dřevodekorů, takže plastová okna i do dřevěných chat velmi dobře zapadnou,“ vyjmenovává Petr Borecký z e-shopu Skladová-okna.cz, proč jsou u zákazníků v poslední době stále oblíbenější plastová okna i do venkovských a horských stavení.

Levně chtěl výměnu oken vyřešit rovněž Jiří Štěpánek, který s manželkou chatku koupil vloni. „Na doporučení jsme zvolili e-shop Skladová-okna.cz, přátelé tam nakupovali hnědá okna do zcela nové zahradní chaty na jaře. My tedy vybrali oboustranně bílá jednak z důvodu, že jsou levnější a také, že se nám líbí ten kontrast, že vyniknou,“ říká spokojený majitel chaty.

Pinterest

Pan Štěpánek zvolil do dřevěné chaty bílá okna kvůli nižší ceně a kontrastu, Foto: J. Štěpánek
Pinterest

Montáž plastových oken zvládl sám, Foto: J. Štěpánek
Pinterest

Důležité je okna přesně zaměřit

Bojíte se, že montáž nezvládnete? Při našich chatařských návštěvách jsme se přesvědčili, že se s tím chalupáři popasovali dobře. Díky montážním návodům na internetu si můžete předem nastudovat postup a vše vychytat. Když nebudete čekat na montážní partu z oknařské firmy, můžete mít za pár dní vyměněno. 

Nejdříve jsem si důkladně prostudoval montážní video na webových stránkách e-shopu.  Měl jsem trochu obavy, abych nepoškodil sklo, které jsem musel nejdříve vysadit z rámu, ale i to proběhlo hladce. Ani jsem nepotřeboval při instalaci pomoc další osoby. Velmi důležité z mého pohledu je přesné zaměření okenního otvoru, aby se nemuselo nic upravovat, a také myslet na instalaci parapetů. A samozřejmě je nutné si předem zakoupit potřebný materiál jako šrouby, klínky a montážní pěnu,“ radí Štěpánek všem, co váhají, zda by výměnu oken sami zvládli.https://www.youtube.com/embed/5zKDTGS6HyA?rel=0https://www.youtube.com/embed/ftrXFglhJ_o?rel=0

Dekory si jednoduše navolíte přes internet

V posledních letech se rozšiřuje barevné provedení plastových profilů včetně imitací přírodního dřeva. E-shop Skladová-okna.cz aktuálně nabízí devět dřevodekorů. „Nejoblíbenější je dekor zlatý dub, který je k dispozici na oknech, které máme skladem a dodáváme je již do tří pracovních dnů. Netradičnější imitace, například mahagonského nebo ořechového dřeva, si zákazníci navolí přes náš konfigurátor,“upozorňuje Borecký.